Typy opon przemysłowych

Opony przemysłowe ze względu na funkcje, jakie spełniają oraz warunki pracy, w jakich zwykle znajdują zastosowanie, muszą wyróżniać się wyjątkową wytrzymałością, wydajnością i niezawodnością. Bardzo ważny jest również optymalny dobór ogumienia do maszyn i urządzeń zarówno pod względem budowy, jak i podstawowych właściwości. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze rodzaje opon przemysłowych.

Rodzaje opon przemysłowych. Klasyfikacja pod względem budowy wewnętrznej

Jest to podstawowy podział opon przemysłowych, który uwzględnia przede wszystkim ich budowę. Wyróżniamy:

  • opony przemysłowe diagonalne (niekiedy stosowana jest nazwa ‘opony krzyżowe’) - wyróżniają się gumową nicią osnowy, czyli kordem. Dwie warstwy kordów ułożone są na ukos względem siebie. Dzięki temu ogumienie jest bardzo trwałe, wytrzymałe, twarde i odporne na zużycie.
  • opony przemysłowe radialne (zwane również oponami promieniowymi) - nie posiadają krzyżowana się gumowej nici osnowy. To z kolei sprawia, że opony są nieco lżejsze, mają lepszą nośność i mniejsze opory toczenia.
  • opony przemysłowe diagonalne z opasaniem - można je określić jako wersja opon łącząca pewne właściwości opon diagonalnych i radialnych. Podobnie jak diagonalne posiadają dwie krzyżujące się warstwy, jednak jedna z nich stanowi zwykły kord, a druga jest specjalnym opasaniem osnowy. Taka budowa opony pozwala na zmniejszenie dynamicznych odkształceń.
Rodzaje opon przemysłowych. Klasyfikacja pod względem właściwości

Również pod względem kluczowych właściwości możemy wyróżnić kilka rodzajów opon przemysłowych:

  • opony MTP - znajdują zastosowanie m.in. w pojazdach rolniczych i maszynach wykorzystywanych w kamieniołomach. Zapewniają dobre prowadzenie tego typu pojazdów.
  • opony EM - wykazują podobne właściwości do opon MTP, jednak stosowane są w takich maszyna jak np. zgarniarki czy spycharkach.
  • opony superelastyczne - stosowane są przede wszystkim w wózkach widłowych. Są stabilne i odporne na przebicia.
  • opony amortyzujące - również bywają wykorzystywane w wózkach widłowych. Zapewniają wysoki poziom stabilności i amortyzacji. Cechują się doskonałą wytrzymałością.
  • opony pneumatyczne - wśród tego typu ogumienia występują zarówno opony pneumatyczne, jak i radialne. Zapewniają stabilną jazdę i dobrą trakcję. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku pojazdów używanych np. na lotniskach czy stoczniach.

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło