Rola i znaczenie felg samochodowych

Bez felgi nie byłoby możliwe nałożenie i eksploatowanie opon samochodowych. Jest ona metalową częścią koła, na którą nakłada się opony. Nie sposób zbagatelizować jej znaczenia i roli, jaką spełnia w każdym aucie. Chcesz się dowiedzieć, dlaczego jest to istotny element każdego pojazdu? Zapraszamy do lektury!

Jakie funkcje spełniają felgi samochodowe?


Felga ma kształt walca, na który nakładane są opony. Podstawową funkcją felgi samochodowej jest trzymanie opony na odpowiednim miejscu i jej ochrona tak, aby możliwa była bezpieczna jazda. Dodatkową funkcją opon jest wentylowanie elementów układu hamulcowego. Jest to możliwe dzięki jej budowie, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Stale krążące w czasie jazdy powietrze, sprawnie odprowadza ciepło z bardzo łatwo nagrzewających się części układu hamulcowego, takich jak: zaciski, przewody hamulcowe czy tarcze hamulcowe. W dzisiejszych samochodach felga może być także traktowana jako element dekoracyjny, który podnosi wartość estetyczną całego pojazdu. Producenci dbają o to, aby felgi były jak najlepiej dopasowane do nadwozia i podkreślały charakter auta. 


Jakie są rodzaje felg samochodowych?


Felgi samochodowe mogą być wykonane ze stopu stali albo aluminium. Te pierwsze mają znacznie dłuższą historię, a jeszcze do niedawna były traktowane jako standard. Cechują się sporą wytrzymałością i niską ceną, ale są ciężkie, podatne na korozję, którą wywołuje wilgoć, chemia drogowa i zmienne warunki atmosferyczne, a także mało estetyczne. 


Felgi aluminiowe są produkowane ze stopów aluminium, które wzbogaca się magnezem. W przeszłości były postrzegane jako luksus, dzisiaj weszły już do masowej produkcji aut jako standard. Ich wielką zaletą jest estetyczny wygląd, odporność na działanie wilgoci i warunków pogodowych, dzięki czemu nie korodują, a także elastyczność materiału, co powoduje, że w razie czego możliwe są ich ewentualne naprawy. Warto także nadmienić, że alufelgi o wiele lepiej chłodzą układ hamulcowy od swoich stalowych krewnych. Aluminium stworzyło projektantom nowe możliwości formowania felg w różnorodne kształty. Dzięki temu mogą być one prawdziwą ozdobą każdego samochodu.

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło