Najważniejsze parametry opon do samochodów osobowych

Aby zapewnić podróżującym odpowiedni stopień bezpieczeństwa, opony muszą być jak najlepiej dopasowane do warunków atmosferycznych, modelu samochodu i felg. Inne będą dobrym wyborem zimą, inne sprawdzą się latem. Dla tych, którzy regularnie zapominają o sezonowej zmianie opon, producenci wymyślili opony uniwersalne, na których można bezpiecznie jeździć zarówno latem, jak i zimą. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze parametry opon do samochodów osobowych, na które trzeba zwracać uwagę, wybierając odpowiedni zestaw do swojego auta.

Najistotniejsze parametry opon:


Rozmiar opon
Opony do samochodów osobowych muszą być odpowiednio dopasowane rozmiarem, aby móc bez problemu założyć je na felgi. Najlepszym sposobem na wybranie właściwego rozmiaru jest odczytanie go ze starych opon, które były wcześniej założone na felgi naszego pojazdu. 


Szerokość opon
Producenci podają tę wartość w milimetrach. Może wahać się w zakresie 125 mm do 335 mm. Szerokość opony jest uzależniona od szerokości felgi, na którą zamierzamy ją zamontować. 


Oznaczenie opon zimowych i letnich
Wybierając opony, zawsze zwracajmy uwagę na oznaczenia ich sezonowości. Opony zimowe nadają się do jazdy w niskiej temperaturze, ponieważ są wyprodukowane z innej mieszanki i mają inny wzór bieżnika niż ich letnie odpowiedniki. W warunkach zimowych zapewniają doskonałą przyczepność, niestety latem mogą zmniejszać bezpieczeństwo jazdy samochodem. Letnie opony są stworzone do jazdy w wysokiej temperaturze, dlatego będą najlepszym wyborem na sezon wiosenno-letni.


Indeks prędkości 
To oznaczenie informuje użytkowników, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się auto na tych oponach.


Indeks nośności
Dzięki tej informacji wiemy, jakie jest maksymalne dozwolone obciążenie jednej opony, zakładając, że jedziemy z maksymalną dopuszczalną dla niej prędkością. Zawsze wybierajmy opony z indeksem nośności zalecanym przez producenta.


Średnica felgi
Na oponie mamy zaznaczoną średnicę felgi, na którą można ją bezpiecznie założyć.


Najważniejsze przy wyborze odpowiednich opon jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta samochodu. Można stosować zamienniki, ale tylko te, które są przez niego zalecane. Ich całkowita wysokość nie może różnić się o więcej niż 2% od rozmiaru zalecanego. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło