Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach, zarówno w przypadku pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, motocyklowych czy przemysłowych, ma bezpośredni wpływ zarówno na komfort i bezpieczeństwo, jak i koszty związane z eksploatacją samochodów. Zarówno zbyt wysokie, jak i nazbyt niskie wartości mogą mieć negatywne konsekwencje.

W tym artykule podpowiemy, jak sprawdzić optymalne ciśnienie w oponach samochodowych, aby ryzyko wystąpienia awarii lub utraty panowania nad autem.

Jak sprawdzić zalecane ciśnienie dla danej opony?

Przede wszystkim warto pamiętać, że każde auto może wymagać nieco innego poziomu ciśnienia w oponach. Wartość ta zależy od kilku czynników, w tym m.in. masy i gabarytów pojazdu czy też przewożonego w nim towaru.

Informacji na temat ciśnienia należy szukać na oponie. Z boku opony powinna znaleźć się wartość określająca maksymalne dopuszczalne ciśnienie, czyli MAX PRESSURE. Przykładowo, MAX PRESSURE: 300 kPa oznacza, że dla danej opony maksymalne dopuszczalne ciśnienie wynosi 300 kilopaskali. Aby uzyskać wynik w barach, wystarczy przesunąć przecinek o dwie cyfry w lewo, co da nam wynik 3,0 bara (taką wartość powinniśmy otrzymać podczas pomiarów ciśnienia z zastosowaniem manometru).

Jednocześnie warto pamiętać, że wartość ta dotyczy maksymalnego ciśnienia, którego wartość zawsze jest większa od zalecanego. Zalecany poziom ciśnienia określany jest przez producenta. Oprócz tego informację na ten temat znajdziemy na tabliczce znajdującej się na słupku samochodu, na przednich drzwiach przy zamku lub na klapce wlewu paliwa. Dane na temat zalecanych ciśnień do konkretnych opon powinniśmy też uzyskać od sprzedawcy opon podczas zakupów czy w serwisie wymiany opon.

Prawidłowe ciśnienie w oponach - dlaczego to takie ważne?

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach jest ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Nieprawidłowe wartości mogą prowadzić do m.in. przebicia opony lub jej rozerwania. Oprócz tego zbyt niski poziom ciśnienia może wydłużać drogę hamowania.

Jest to również jeden z czynników wpływających na koszty eksploatacji pojazdów. Zbyt niskie ciśnienie przyczynia się do większego spalania, a także znacznego skrócenia przebiegów ogumienia.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło