Jak serwisować opony samochodowe?

Opony są istotnym elementem samochodu, tira, motocyklu, czy urządzeń rolniczych. Mają one kontakt z nawierzchnią, dlatego bezpośrednio wpływają one na długość hamowania, przyśpieszenie oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Dlatego tak ważne jest serwisowanie opon.

Serwis opon — co obejmuje?

Usługi wulkanizacyjne w swojej ofercie obejmują wymianę opon. Najczęściej wymienia się je w sezonie letnim i zimowym. Na tzw. zimówki najlepiej przejść, gdy temperatura powietrza na dworze spada poniżej 7°C. Kupno nowych opon może być konieczne w przypadku, gdy zostaje ona przepita, uszkodzona, ma wyraźne ślady zużycia, czy też są niewłaściwie dobrane do pojazdu. Po zamontowaniu opon, koła należy wyważyć. Ich złe wyważenie można poznać po drganiu kierownicy i karoserii. 

Nie zawsze jest konieczna wymiana opon. Niekiedy wystarcza ich naprawa. Uszkodzenia mogą powstać w przypadku kontaktu pojazdu z ostrym narzędziem leżącym na jezdni. W tym przypadku serwisant dokładnie oczyści oponę, a następnie ją diagnozuje. Jeżeli usterką okazuje się dziura, umieszcza się na niej specjalną łatkę albo grzybek. Aby upewnić się, że praca została wykonana w sposób prawidłowy, sprawdza się opony pod ciśnieniem. Koła mają złą przyczepność na drodze, jeżeli są źle napompowane, ten problem także można załatwić w serwisie. Należy mieć na uwadze, że nawet nowe opony mogą posiadać fabryczne usterki. Wtedy konieczne jest zoptymalizowanie opony względem felgi. Wulkanizacja obejmuje także prostowanie oraz spawanie felg aluminiowych i stalowych. Bieżnikowanie opon polega na odtworzeniu zużytego bieżnika i nałożeniu na niego nowej warstwy gumy. Można je stosować tylko na oponach, które są specjalnie do tego zaprojektowane.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło