Jak dobrać rozmiar opon?

Podczas doboru opon samochodowych, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rozmiar. Na szczęście wymiary opon są znormalizowane, dlatego podstawowa wiedza na ten temat wystarczy, aby wybrać odpowiedni produkt.

Gdzie znaleźć informacje na temat rozmiaru opon?

Aby przekonać się, jakie opony pasują do naszego pojazdu, najlepiej zajrzeć do specyfikacji technicznej znajdującej się w książeczce samochodu. Można również sprawdzić oznaczenia na aktualnie używanym ogumieniu. Taka informacja może pojawić się także na klapce wlewu paliwa, progu drzwi kierownicy, słupku za kierownicą, przy mechanizmie zamka od strony kierowcy. Można też skorzystać z tabeli rozmiarów opon samochodowych.

Jak odczytać oznaczenia dotyczące rozmiaru opon?

Oto przykład schematu oznaczenia opon: 195/65R15 91T. Krok po kroku wyjaśnimy, co oznaczają poszczególne symbole:

  • 195 - szerokość opony wyrażona w milimetrach. Oznacza to, że w przypadku naszej opony odległość pomiędzy ściankami bocznymi wynosi 195 mm.
  • 65 - wysokość profilu. Określa ona stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Zatem jest to 65% z 195 mm. Przy wyliczaniu tej wartości warto skorzystać z kalkulatora rozmiaru opon.
  • R - oznacza, że ta opona ma typ budowy radialny.
  • 15 - średnica koła samochodu (osadzenia). Jest wyrażona w calach.
  • 91 - wartość indeksu nośności.
  • T - indeks prędkości klasy T.
Wymiary opon rolniczych i przemysłowych

Oznaczenia wymiarów opon rolniczych i przemysłowych mają podobnych schemat, jednak mogą być nieco bardziej rozbudowane. Niekiedy znajduje się też oznaczenie informujące nas o tym, że dane ogumienie zostało wzmocnione (XL).

Jakie znaczenie ma rozmiar opony?

Wiedza na temat rozmiaru opon samochodowych jest nam niezbędna przy wymianie ogumienia. Nie jest jednak tak, że musimy wybierać wyłącznie rozmiary, które odpowiadają kołom fabrycznym. Zmiana parametrów często jest konieczna w przypadku zamienników, które są chętnie wybierane ze względu na niższe ceny. Informacje na temat rekomendowanych zamienników coraz częściej pojawiają się m.in. w instrukcji obsługi pojazdu.

Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że indeks nośności ogumienia zawsze powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Trzeba też wziąć pod uwagę pewne konsekwencje techniczne, jakie mogą być związane ze stosowaniem ogumienia o nieco innych parametrach, szczególnie w przypadku szerokości czy wysokości opony.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło