Indeks nośności opony. Co to takiego?

Wybierając opony samochodowe, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech, które będą miały bezpośredni wpływ na komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Jedną z nich jest indeks nośności. W tym artykule czym właściwie jest nośność opony i jak dobrać ogumienie z odpowiednim indeksem.

Indeks nośności opony - co, jak i dlaczego?

Indeks nośności wyznacza dopuszczalne maksymalne obciążenie dla danej opony podczas jazdy z największą dopuszczalną prędkością dopuszczoną przez producenta. Obciążenie to nie może być przekroczone. Parametr określany jest skrótem LI (ang. Load Index), a jego wartość stanowi dwu lub trzycyfrowa liczba. Oznaczenie indeksu nośności umieszczone jest na ściance bocznej danej opony.

Wybierając opony do samochodu, należy pomnożyć nośność każdej z nich przez liczbę kół. W ten sposób otrzymamy wynik, który stanowi masę pojazdu wraz z dopuszczalnym obciążeniem. Warto przy tym uwzględnić dodatkowe duże ładunki, jeśli zamierzamy takie przewozić swoim pojazdem.

Dlaczego dobór opon o odpowiednim indeksie nośności jest tak ważny?

Nośność opony jest bardzo ważna przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Zastosowanie ogumienia, które będzie cechowało się niższym indeksem nośności niż przewidziany, może doprowadzić do szybkiego zużycia ogumienia, a nawet ich gwałtownego pęknięcia w trakcie jazdy. Do uszkodzeń może dojść również w wyniku zbyt dużych obciążeń działających na oponę.

Możliwe jest użycie ogumienia o wyższym indeksie nośności, co jednak pociąga za sobą pewne konsekwencje - zarówno pozytywne, jak i negatywne. Do zalet takiego rozwiązania zaliczamy większą stabilność jazdy i mniejsze nagrzewanie się opony. Niestety są i pewne wady, a mianowicie mniejszy komfort podróży ze względu na sztywniejszą konstrukcję opony. Trzeba też liczyć się ze zwiększonymi oporami toczenia. Zdecydowanie nie wolno montować opon niższym indeksie niż te, które zaleca producent. Najlepiej więc wybrać ogumienie o indeksie nośności wskazanym przez producenta.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło