Czy kupno opon używanych to dobry pomysł?

Zakup nowego kompletu ogumienia to niemały wydatek. Szczególnie w przypadku opon przemysłowych, w tym np. rolniczych, stanowi inwestycję, która może znacznie nadwyrężyć budżet. Niektórzy zastanawiają się więc nad kupnem opon używanych. Czy jednak jest to dobry pomysł?

Używane opony to wielka niewiadoma

Zakup używanych opon to tak naprawdę jedna wielka niewiadoma (chyba że doskonale znamy sprzedawcę i wiemy, w jaki sposób obchodził się z ogumieniem), ponieważ tak naprawdę trudno jest poznać historię ogumienia. Na pierwszy rzut oka trudno jest określić, czy były profesjonalnie naprawiane, czy poprzedni właściciel dbał o optymalne ciśnienie, w jaki sposób były przechowywane i użytkowane itd. Chociaż opona na zewnątrz prezentuje się dobrze, wewnątrz może być mocno zniszczona, np. z uszkodzoną osnową czy zniszczonym stalowym opasaniem - tego nie jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie. Wbrew pozorom opony mają dość delikatną strukturę wewnętrzną, którą łatwo można uszkodzić.

Zakup opon używanych może być ryzykowny

Oszczędność na oponach bywa ryzykowna, ponieważ odpowiadają one nie tylko za komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Ogumienie nadaje się do użytku przez ok. 5-6 lat. Później dochodzi do standardowego zużycia pod wpływem eksploatacji - wyciera się bieżnik, guma się starzeje. To z kolei przyczynia się do gorszej przyczepności na jezdni, co może skutkować niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze. Oszczędność na używanych oponach często jest więc pozorna. Nawet jeśli opona nie wygląda na zużytą, ale jej wiek przekracza 6 lat, zdecydowanie nie warto decydować się taki zakup.

Oprócz widocznych defektów, takich jak np. wybrzuszenia i uszkodzenia na ściankach, które teoretycznie jesteśmy w stanie zidentyfikować, jest też wiele innych czynników wpływających na jakość ogumienia, których nie sprawdzimy samodzielnie. Oprócz zapewnień sprzedawcy (które przecież wcale nie muszą być szczere) nie mamy żadnego potwierdzenia na to, w jakich warunkach opony były przechowywane (guma niszczeje, jeśli jest narażona na nadmierne działanie słońca, wysokich temperatur, deszczu, różnorodnych substancji chemicznych itd.) i w jaki sposób użytkowano je podczas jazdy (dbanie o odpowiednie ciśnienie czy dobre wyważenie).

Bezpieczniej kupić oponę nową

Jak już zostało wspomniane, zakup używanych opon wiąże się tak naprawdę z wieloma niewiadomymi. Ryzyko jest mniejsze, jeśli mamy sprawdzone źródło, możemy sprawdzić, jak są przechowywane i w jaki sposób zachowują się podczas jazdy. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. Dlatego też lepiej i bezpieczniej jest kupić opony samochodowe fabrycznie nowe, nawet nieco niższej klasy, jeśli nasz budżet jest mocno ograniczony. W naszej ofercie znajduje się wiele różnych opon samochodowych w rozmaitych cenach, dlatego też każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie. W ten sposób będziesz mieć pewność zgodności wszystkich parametrów określonych przez producenta.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło