Co zrobić ze zużytą oponą?

Kiedy opona już nam przestanie służyć ze względu na wiek, zużycie bądź usterkę, której nie da się usunąć, bardzo często pojawia się pytanie, co właściwie należy z nią zrobić. Jest to odpad, którego nie można nieodpowiedzialnie wyrzucić, gdyż stanowiłby poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jednocześnie opony samochodowe stanowią bardzo wartościowy surowiec wtórny, który odpowiednio zutylizowany i przetworzony, może zostać ponownie wykorzystany. Zużyte opony trzeba więc zutylizować. Jak i gdzie to zrobić?

Zużyta opona — gdzie można ją oddać?

Istnieje kilka możliwości, aby “pozbyć” się zużytych opon. Jednym z nich jest dostarczenie ogumienia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Są one zlokalizowane na terenie większości gmin, wystarczy jedynie sprawdzić, czy w twojej okolicy prowadzony jest taki punkt. Oddasz do niego zużytą oponę bezpłatnie.

Każdy samorząd lokalny w wyznaczonych terminach prowadzi też zbiórki odpadów, których nie można wyrzucić do standardowego pojemnika. W ramach takiej zbiórki również będziemy mogli pozbyć się zużytej opony.

Kolejna możliwość to Centrum Utylizacji Opon. W tym przypadku będziemy musieli najpierw skontaktować się z centralą firmy, a następnie dowieść opony do wskazanego podmiotu, który je odbierze.

Pamiętaj, że nie wolno nieodpowiedzialnie wyrzucać opon, np. do lasu, ani palić ich! To bardzo niebezpieczne i szkodliwe z punktu widzenia ekologii, a dodatkowo narażasz się na poważne kary. Biorąc pod uwagę fakt, że oddając opony do utylizacji, rzadko musimy pokrywać jakiekolwiek koszty - nie warto ryzykować ani narażać środowiska naturalnego.

Opony — niebezpieczny odpad, który powinien zostać zutylizowany

Opony to bardzo niebezpieczny dla środowiska naturalnego odpad. Mieszanka gumowa, z której są wykonane, zawiera w sobie mnóstwo syntetycznych substancji chemicznych i związków metali, które stanowią poważne obciążenie dla środowiska, a ich okres biodegradacji wynosi nawet 100 lat. To jeden z powodów, dla których przepisy prawne (i zdrowy rozsądek) nakazuje utylizację opon.

 

 

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło