Co to jest aquaplaning?

Większość osób, która posiada prawo jazdy i korzysta z przywileju prowadzenia samochodu, zapewne zetknęła się ze zjawiskiem aquaplaningu. Nazwa omawianego zdarzenia nie należy do tych najbardziej znanych, jednak doświadczenie go się pozostaje w pamięci. Aquaplaning (akwaplanacja) to sytuacja, w której koła samochodu tracą bezpośredni kontakt z nawierzchnią, a tym samym przyczepność

Przyczyną jest dostanie się wody pomiędzy oponę a jezdnię, czyli tak zwany wodny klin. Skutkiem takiego zdarzenia jest utrata kontroli nad pojazdem mechanicznym. Podczas jazdy po zwykłej, mokrej nawierzchni bieżnik opony doskonale radzi sobie z odpychaniem wody na zewnątrz. Jednak kiedy trafi on na głębszą kałużę, lub wypełnioną wodą koleinę dochodzi do omawianego, niebezpiecznego zjawiska.

Jakie są formy aquaplaningu?

Wyróżnia się dwa rodzaje akwaplanacji: wzdłużną oraz poprzeczną. Pierwsza z omawianych form dotyczy sytuacji, w której samochód jedzie po prostej drodze i z dużą prędkością wjeżdża np. w głęboką kałużę. Następuje wtedy chwilowa utrata przyczepności kół do drogi, podczas której samochód nie reaguje na prowadzenie. Aquaplaning poprzeczny jest znacznie bardziej niebezpieczny. Może do niego dojść na zakrętach, nawet przy niewielkich prędkościach. Skutkiem tego rodzaju sytuacji jest często wypadek pojazdu z osi zakrętu, który może być tragiczny w skutkach.

Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zjawiska aquaplaningu?

Na utratę kontroli nad samochodem, podczas jazdy po mokrej nawierzchni wpływ ma wiele czynników. Część z nich jest zależna od kierowcy., np.:

- jakość i parametry opon samochodowych, w tym rzeźba bieżnika;

- szybkość przejazdu;

- stan techniczny pojazdu, w tym sprawne zawieszenie i prawidłowe ciśnienie w kołach;

Poza wyżej wymienionymi istnieją także czynniki, na które kierowca nie ma wpływu:

- chropowatość oraz stan nawierzchni jezdni;

- ilość wody, która znajduje się na drodze;

- masa własna samochodu (niski ciężar własny auta zwiększa ryzyko poślizgu).

Warto więc zadbać o stan techniczny pojazdu i dostosować prędkość do warunków atmosferycznych oraz sytuacji na drodze. Niech zjawisko aquaplaningu będzie znane jedynie w teorii!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło