Ceny opon. Ile to kosztuje?

Opony są jedynym pomostem, łączącym samochód z nawierzchnią drogi. Odgrywają one niezwykle istotną rolę, zapewniając prawidłowe działanie układów sterowniczych auta. 

Ogumienie powinno być dobrane do rodzaju samochodu i jego klasy. Producenci aut zamieszczają wytyczne, dotyczące rozmiaru kompatybilnych opon, w tym średnicy i szerokości. Należy ich bezwzględnie przestrzegać. Ważna jest także wysoka jakość wykonania i wytrzymałość opon, która odpowiada za maksymalne obciążenie pojazdu. Istotną, choć wydawałoby się oczywistą zasadą, jest używanie takich samych opon. Doświadczone osoby mogą samodzielnie odczytywać oznaczenia parametrów opon. W razie wątpliwości warto skorzystać z porady specjalistów.

Jakie rodzaje opon występują na rynku?

Przed zakupem trzeba się zastanowić nad wyborem opon. Na rynku można znaleźć opony sezonowe: letnie i zimowe oraz opony całoroczne. W przypadku opon sezonowych trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Opon letnich nie powinno się wykorzystywać przy temperaturze otoczenia, niższej niż 7 stopni Celsjusza. Konstrukcja opon zimowych pozwala na utrzymanie lepszej przyczepności w trudnych warunkach pogodowych, m.in. dzięki charakterystycznej rzeźbie i większej głębokości bieżnika ogumienia. Nad kupnem opon uniwersalnych powinny zastanowić się osoby, które nie chcą często wymieniać opon, a ich jazda przeważnie ogranicza się do ruchu miejskiego.

Ile kosztują poszczególne typy opon specjalistycznych?

Ceny ogumienia zależą m.in. od: producenta, typu bieżnika, ilości testów, która została przeprowadzona na danych oponach oraz klasy ogumienia. W przypadku opon letnich, ceny zaczynają się już od 89 zł za oponę i dochodzą do pułapu 4150 zł za ogumienie marki Pirelli. Nowe opony zimowe można kupić w przedziałach cenowych: 85 zł - 5289 zł za pojedynczą oponę. Koszt zakupu najtańszych opon wielosezonowych zaczyna się już od 90 zł. Za najdroższy model tego typu opony trzeba zapłacić 1936 zł. Jak widać, ceny opon specjalistycznych są mocno zróżnicowane, dzięki czemu każdy użytkownik samochodu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło